Życie w czasach zombie

Zombie to nieumarła istota często pojawiająca się w horrorach i filmach grozy. Chociaż słowo zombie może mieć swoje korzenie w zombi z religii voodoo na Haiti, współczesny fikcyjny zombie został w dużej mierze rozwinięty przez dzieła amerykańskiego reżysera George’a A. Romero.

Reżyser George A. Romero był znanym twórcą filmów o zombie i uznawany jest za ojca chrzestnego gatunku filmów zombie. W 1968 roku nakręcił film „Night of the Living Dead”, który okazał się ogromnym sukcesem i stał się klasycznym przykładem kina grozy. Film opowiadał historię grupki ludzi, którzy zostają uwięzieni w domu, atakowani przez nieumarłych.

Romero kontynuował swoją serię filmów o zombie, w tym „Dawn of the Dead” (1978) i „Day of the Dead” (1985), które zyskały status kultowych. W swoich filmach Romero wprowadzał nie tylko elementy grozy, ale też krytykował konsumpcjonizm, politykę i inne problemy społeczne.

Filmy Romero zainspirowały innych twórców i przyczyniły się do rozwoju gatunku filmów o zombie. Choć Romero zmarł w 2017 roku, jego wpływ na kulturę popkultury i kino grozy pozostaje wciąż widoczny.

Co (kto) to właściwie jest zombie?

Zombie charakteryzują się zazwyczaj brakiem wolnej woli. Są całkowicie podporządkowane zewnętrznej sile, takiej jak czarnoksiężnik, lub przytłaczającej żądzy, takiej jak potrzeba ludzkiego mięsa lub zemsty albo po prostu robienia przemocy. Innym ważnym rozróżnieniem dokonywanym przez niektórych jest to, że zombie jest ożywionym trupem pojedynczej istoty, zwykle człowieka. Zombie często przedstawia się jako powolne i gnijące, chociaż w niektórych przypadkach ich ciała mogą być zachowane, zwłaszcza gdy zaangażowana jest magia, i mogą czasami wykazywać nadludzkie cechy, takie jak zwiększona siła i szybkość.

Jak ożywa zombie?

Zombie mogą być tworzone na różne sposoby. Wczesne przedstawienia, czerpiące z haitańskiego voodoo, często przedstawiały czarną magię jako sposób na ożywianie zwłok. Haitańskie zombi są rzekomo tworzone przez złowrogich kapłanów lub czarowników w celu wykonywania ich poleceń. Istnieją dwie potencjalne części procesu voodoo: najpierw tworzy się zombi astralne poprzez usunięcie części duszy osoby. Następnie ta część duszy może być wykorzystana do dalszej magii, w tym do ożywienia zwłok osoby lub zombi corps cadavre.

Inne metody zombifikacji obejmują narażenie na promieniowanie i zakażenie. Szczególnie godny uwagi w tym drugim przypadku jest niebezpieczeństwo tzw. „apokalipsy zombie”, w której nieuchronna zombifikacja ludzkiej populacji poprzez wirulencję wydaje się nieunikniona.

Zombie często przedstawia się jako rozmnażające się poprzez zabijanie lub zarażanie innych — zwykle przez ugryzienie — którzy następnie sami stają się zombie. Powszechnie uważa się, że impuls i napęd odczuwany przez żywe trupy znajduje się w mózgu. Dlatego usunięcie głowy lub inaczej zniszczenie połączenia mózg-ciało je powstrzyma. Ponieważ zombie są w większości przypadków już martwe, uważa się zazwyczaj za niemożliwe zabijanie ich konwencjonalnymi metodami takimi jak postrzał, otrucie lub dźgnięcie, chyba że mózg zostanie uszkodzony lub zniszczony.

Zombie są dookoła nas – w filmach, bajkach, komiksach, książkach. Niejeden serial przedstawia całe sagi o zombie. Skąd ten fenomen i popularność „truposzy”? Trudno powiedzieć, ale wydaje się, że ta mania trwać będzie jeszcze wiele, wiele lat.

Podobne wpisy