Menu Zamknij

Marcin Oleksy otrzymał nagrodę im. Ferenca Puskasa

Marcin Oleksy jest polskim amp futbolistą, który w 2022 roku zdobył nagrodę FIFA Puskás Award za Bramkę Roku. Jest to pierwszy Polak i pierwszy ampfutbolista, który otrzymał takie wyróżnienie. Jego bramka była efektem spektakularnego uderzenia nożycami w meczu PZU Amp Futbol Ekstraklasy między Wartą Poznań a Stalą Rzeszów. Oleksy stracił nogę w 2010 roku po wypadku przy pracy, ale nie poddał się i wrócił do piłki nożnej jako napastnik Warty Poznań i obrońca reprezentacji Polski. Jego historia jest inspiracją dla wielu ludzi i dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Pokonał największe gwiazdy piłki nożnej

W finale konkursu piłkarz pokonał Brazylijczyka Richarlisona i Francuza Dimitri Payet’a. Wręczenie nagród odbyło się 27 lutego 2023 r. podczas gali FIFA Best w Paryżu

Marcin Oleksy pokonał największe gwiazdy piłki nożnej i otrzymał nagrodę im. Ferenca Puskasa. Bramka, którą zdobył w 2022 r., została uznana za najlepszą na świecie podczas „Piłkarskiej Gali Oskarowej” FIFA Puskás Award. Zdobył ją 7 listopada 2022 r. podczas meczu ampfutbolowej ekstraklasy, w którym jego Warta Poznań pokonała Stal Rzeszów 4:0.

Marcin Oleksy, gdy miał 23 lata, uległ poważnemu wypadkowi, w wyniku którego stracił nogę. Przed feralnym wypadkiem grał w piłkę, był bramkarzem. Jest wychowankiem Arki Nowa Sól, bronił także barw czwartoligowej Korony Kożuchów. Na co dzień pracował przy robotach drogowych. Jesienią 2010 r. doszło do wypadku. Auto uderzyło w 150-kilogramowy walec, który przejechał mu przez nogi. Jedną stracił. Przez dwa lata musiał jeździć na wózku. Następnie otrzymał protezę. A po 9 latach od wypadku odbył swój pierwszy trening AMP futbolu w Poznaniu. W rozgrywkach zadebiutował w 2020 r. Szybko jednak złapał kontuzję. Gdy ponownie wrócił do gry, został powołany do reprezentacji Polski. A teraz zapisał się na kartach historii światowego futbolu!

Nagroda im. Puskasa

Nagroda im. Ferenca Puskasa jest prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez FIFA co roku autorowi lub autorce najpiękniejszej bramki w piłce nożnej. Patronem nagrody jest słynny węgierski piłkarz Ferenc Puskas, który grał m.in. w Realu Madryt i reprezentacji Węgier. Nagroda została ustanowiona w 2009 roku i od tego czasu trafiła do takich gwiazd jak Cristiano Ronaldo, Neymar czy Zlatan Ibrahimović. W 2022 roku nagrodę zdobył Polak Marcin Oleksy!

Opublikowano wNajlepsze z

Podobne wpisy